İngiltere’de gerçekleştirilen çığır açıcı bir gen tedavisi işitme kaybı çeken küçük bir çocuğun hayatını değiştirdi. 18 aylık Opal Sandy, işitsel nöropati adı verilen iç kulaktaki sinir uyarılarını bozan genetik bir durum nedeniyle doğuştan işitme engelli olarak dünyaya gelmişti. Ancak yapılan yenilikçi bir gen tedavisi sayesinde Sandy’nin duyma yetisi geri kazandırıldı.

Opal Sandy’nin Tedavi Süreci

18 Aylık Bebek, Gen Tedavisiyle İşitme Yetisini Tekrar Kazandı

Opal Sandy için yapılan operasyon sadece 16 dakika sürdü ve bu süre zarfında zararsız bir virüs kullanılarak bozuk genin çalışan bir kopyası kızın hücrelerine enjekte edildi. Bu işlem Sandy’nin kulağına doğrudan uygulandı ve sol kulağına ise koklear implant yerleştirildi. Koklear implantlar, işitme kaybı yaşayan birçok kişide kullanılan yaygın cihazlardır.

Tedavinin Etkileyici Sonuçları

18 Aylık Bebek, Gen Tedavisiyle İşitme Yetisini Tekrar Kazandı

Tedavinin başarıyla uygulanmasının ardından Sandy kısa sürede sağ kulağından yüksek sesleri hatta alkışları bile duymaya başladı. Altı ay sonra tedavinin tam etkisi gözlemlendi ve Sandy artık cihaz kullanmadan neredeyse mükemmel bir şekilde duyabiliyordu. Bebeğin duyma yetisi o derece iyileşti ki fısıldamaları bile duyabiliyor ve “Anne” ile “Baba” gibi kelimeleri söyleyebiliyordu.

Bu başarı hikayesi Cambridge Üniversitesine bağlı hastanelerde görev yapan doktorları da heyecanlandırdı. Yapılan açıklamada yeni gen tedavisinin işitme kaybı tedavisinde çok umut verici olduğu ve bu alanda yeni bir döneme girilebileceği belirtildi. Sandy’nin ailesi ise yaşanan gelişmelere inanamayarak mutluluklarını ifade etti. Bu tedavi ileride benzer durumları olan diğer çocuklar için de umut vaat ediyor.

Paylaş:
Yorum Yap