Havacılık sektörü çevre dostu teknolojilerle yeniden şekillenmeye devam ediyor. Bu bağlamda Airlander 10 hem görsel hem de işlevsel bir devrim niteliğinde. Bu devasa araç futbol sahası büyüklüğünde ve 92 metre uzunluğa, 45,5 metre genişliğe sahip. Airlander 10, sıfır karbon salımı hedefiyle karbon emisyonlarını %75 oranında azaltmayı başarıyor.

Çok Fonksiyonlu Yeni Nesil Hava Aracı

Futbol Sahası Büyüklüğünde Çevre Dostu Hava Aracı: Airlander 10 ile Tanışın!

Airlander 10’un tasarımı bir uçak, zeplin ve helikopterin özelliklerini harmanlayarak özel bir hava aracı ortaya koyuyor. Helyum ile dolu olan bu hibrit araç diğer hava araçlarına göre daha az enerji harcayarak kalkış yapabiliyor ve 5 gün boyunca kesintisiz olarak havada kalabiliyor. Üstelik özel bir pist gerektirmeksizin herhangi bir düz alana iniş yapabilme kabiliyetine sahip.

Değişimin Öncüsü: Airlander 10

Futbol Sahası Büyüklüğünde Çevre Dostu Hava Aracı: Airlander 10 ile Tanışın!

2028 yılında ticari yolcu ve kargo taşımacılığı için piyasaya sürülmesi planlanan bu araç, 10 ton taşıma kapasitesi ile sınırlı olsa da sektörde çığır açacak bir dönüşümün kapısını aralıyor. Şirket ayrıca doğa turizmi amacıyla alt kısmında gözlem alanı olan bir versiyon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Airlander 10’dan sonra daha büyük kapasiteli ve 120 metre uzunluğunda olan Airlander 50 modelinin geliştirilmesi de planlanıyor.

Saatteki Hızı 148 KM

Futbol Sahası Büyüklüğünde Çevre Dostu Hava Aracı: Airlander 10 ile Tanışın!

Bu yenilikçi hava aracının hızı şu an için saatte 148 km ile sınırlı olup diğer ticari uçakların 800-900 km/saat hıza ulaşabildiği düşünüldüğünde bu alanda yapılacak geliştirmeler büyük önem taşıyor. Ancak Airlander 10’un getirdiği yenilikler ve çevresel faydalar havacılık sektöründe yeni bir dönemi müjdeliyor. Gelecekte bu teknolojinin daha da geliştirilmesiyle daha hızlı ve kapasiteli modellerin de önü açılacak.

Kaynak: Aerospace Testing International

Paylaş:
Yorum Yap