Google, mayıs ayında düzenlenen I/O geliştirici konferansında bir dizi yeni duyuru yapmıştı. Bu duyuruların en çarpıcılarından biri Android 15 işletim sistemi ile kullanıma sunulacak olan ‘Hırsızlık Algılama Kilidi‘ özelliği oldu.

Hırsızlık Algılama Kilidi Özelliği

Google'dan Yeni Özellik: Hırsızlık Algılama Kilidi

Yapay zeka teknolojilerini kullanarak hırsızlık vakalarına karşı cihaz güvenliğini artırmayı hedefleyen bu özellik şu anda Brezilya’da test edilmekte. Brezilya sıkça yaşanan kapkaç ve akıllı telefon hırsızlıkları nedeniyle bu testler için seçilmiş özel bir bölge. Şimdilik sadece bu ülkede uygulanan testlerde elde edilen geri bildirimler özelliğin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacak.

Hırsızlık Algılama Kilidi, telefonun aniden ele geçirilmesi gibi olağandışı hareketleri algıladığında cihazı otomatik olarak kilitleyerek hırsızın erişimini bloke ediyor. Ayrıca telefonun farklı bir ağda kullanılmaya çalışılması gibi durumları da tespit edebiliyor.

Google bu özelliğin etkinliğini artırmak ve hırsızlık olaylarını azaltmak için Brezilya’dan gelen geri bildirimleri dikkatle inceleyecek. Gelişmeler kullanıcıların ve güvenlik teknolojilerinin geleceği açısından önem taşıyor.

Paylaş:
Yorum Yap