Antik Roma dönemine ait zarların çoğunun bariz bir şekilde orantısız olduğu bilinir. Bu dönemde zar atılmasını gerektiren ‘taberna‘ isimli bir oyun popülerdi. Zarlar metal, kil ve kemikten yapılmış olup, her bir yüz sembollerle işaretlenmişti ancak şimdiki zarlar gibi düzgün şekillerde değillerdi. Zarların kenarlarının biri diğerlerinden en az %5 oranında farklılık gösterirken, zarların %90’ından fazlası gözle görülür şekilde asimetrikti. Bu, yapılan analizlerde de teyit edilmiştir; bu analizlerden birinde 28 zarın 24’ü açıkça asimetrik yapıda bulunmuştur.

Antik Roma Zarlarının Tasarımı ve Kültürel Etkisi

Antik Roma Zamanında Oyunlarda Neden Orantısız Zarlar Kullanılıyordu?

Zarların yüzeyleri paralelkenardan oluşuyordu ve ‘1’ ile ‘6’ rakamlarını temsil eden semboller genellikle daha küçük yüzeylerde yer alıyordu. Antik Romalılar için zarların bu asimetrik yapısı, kader ve tanrıların rolüne olan inançlarıyla doğrudan ilişkiliydi. Onlar, zar atışlarının sonuçlarını şans veya olasılık yerine, kaderin bir göstergesi olarak kabul ederlerdi. Bu nedenle zarların orantısız oluşu onlar için bir sorun teşkil etmemekteydi.

Zar Kuleleri

Antik Roma Zamanında Oyunlarda Neden Orantısız Zarlar Kullanılıyordu?

Zarların adil bir şekilde sonuç vermesini sağlamak için ‘zar kulesi‘ gibi araçlar kullanılmış. Zarların bu kulelerden yuvarlanarak daha adil bir sonuç elde edileceğini düşünüyorlardı.

Kaynak:  Popular Mechanics

Paylaş:
Yorum Yap