Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir durum teknoloji ve gizlilik konularında yeni bir tartışma başlattı. Instagram üzerinde kullanıcıların karşısına çıkan ve insanların rızası olmadan çıplak fotoğraflarını oluşturan uygulamaların reklamları 404 Media’nın analizleri sonucunda gündeme geldi. Bu uygulamalar kullanıcıları doğrudan App Store gibi platformlara yönlendirerek orada ‘sanat oluşturma aracı‘ olarak tanıtılıyordu.

Apple Uygulamaları Kaldırmaya Başladı

Apple, Sahte Çıplak İnsan Fotoğrafı Oluşturma Uygulamalarını Kaldırıyor

Apple durumun farkına varır varmaz 404 Media ile iletişime geçti ve ilgili reklamlara dair daha fazla bilgi talep etti. Elde edilen bilgiler doğrultusunda şirket bu tür uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başladı. Bu uygulamalardan şu ana kadar üç tanesi kaldırıldı fakat bu durumun çözüm sürecinin henüz başında olduğu anlaşılıyor.

Uygulamaların Geleceği ve Kullanıcı Gizliliği

Apple, Sahte Çıplak İnsan Fotoğrafı Oluşturma Uygulamalarını Kaldırıyor

Apple’ın bu önlemleri kullanıcı gizliliğine verdiği önemi gösterse de sorunun tamamen çözülmediğini de ortaya koyuyor. Sadece belirli uygulamalar tespit edilip kaldırıldığı için benzer diğer uygulamalar hâlâ faaliyette olabilir. Bu ilerleyen zamanlarda Apple’ın bu tür uygulamalarla sürekli bir mücadele içinde olacağını ve durumun bir kedi fare oyununa dönüşebileceğini gösteriyor. Teknoloji devinin kullanıcıların gizliliğini korumak adına daha kapsamlı önlemler alıp almayacağı merak konusu.

Paylaş:
Yorum Yap