Tokyo merkezli elektronik ve kimya şirketi olan TDK Corp., katı hal piller alanında çığır açan bir gelişmeye imza attı. Şirket CeraCharge adını verdiği yeni nesil pillerde mevcut teknolojilere kıyasla yaklaşık 100 kat daha fazla enerji yoğunluğu sunan 1.000 Wh/L seviyesinde bir malzeme geliştirdiğini duyurdu. Bu yeni pil teknolojisi özellikle kablosuz kulaklık, işitme cihazları ve akıllı saatler gibi düğme pil kullanılan cihazlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Apple Watch Tek Şarjla Günlerce Kullanılabilecek

Apple’ın Pil Tedarikçisi TDK, CeraCharge İsimli, 100 Kat Daha Enerji Yoğunluklu Yeni Pilini Duyurdu

TDK’nin geliştirdiği bu yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil teknolojisi, oksit bazlı katı elektrolitler ve lityum alaşımlı anotlar kullanarak güvenlik seviyesini artırıyor. Bu özellikler pillerin insan vücudu ile doğrudan temas eden cihazlarda güvenle kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda AB pil yönetmeliklerine uygun olarak, çevresel etkileri azaltacak şekilde tasarlanmış yeniden şarj edilebilir pillerle tek kullanımlık düğme pillerin yerine geçmesi planlanıyor.

CeraCharge teknolojisinin pil tedarikçisi olduğu Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin ürünlerinde de kullanılması bekleniyor. Bu sayede örneğin AirPods’lar tek şarj ile haftalarca kullanılabilir hale gelebilir. TDK, bu yeni pillerin seri üretimine en kısa sürede başlamayı hedefliyor ve ayrıca çok katmanlı laminasyon teknolojisi ile çalışma sıcaklığı aralığını genişletmeyi amaçlıyor. Böylece daha uzun kullanım süreleri ve daha geniş uygulama alanlarına sahip güvenli, yüksek performanslı piller piyasaya sürülecek.

Paylaş:
Yorum Yap