Apple’ın yıllık Geliştirici Konferansı WWDC 2024 teknoloji dünyasına önemli yenilikler getirdi. Şirket karma gerçeklik başlığı için geliştirilen yeni işletim sistemi visionOS’un ikinci sürümünü ve beraberindeki yeni özellikleri tanıttı. visionOS 2, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek bir dizi yeni uygulama ve geliştirilmiş kontrol mekanizmaları sunuyor.

visionOS 2 ile Gelen Yeni Özellikler

Apple, WWDC 2024'te Yeni visionOS 2 ve Özelliklerini Tanıttı

Yeni güncelleme ile kullanıcılar üç boyutlu fotoğraflar çekebilecek, avatarlarla görüşmeler yapabilecek ve basit el hareketleriyle karma gerçeklik uygulamalarını kontrol edebilecekler. Ayrıca visionOS 2 ile artırılmış çözünürlük ve genişletilmiş ekran alanı da getiriliyor.

WWDC’deki sunumda Marvel karakterleri gibi popüler kültür ikonlarıyla etkileşimli deneyimler sunacak yeni uygulamalar gösterildi. Bunun yanı sıra birden fazla spor müsabakasını aynı anda izleme yeteneği ve Kung Fu Panda ile dinlenme gibi eğlenceli özellikler de dikkat çekti. VisionOS’a uyumlu 1,5 milyon iPhone ve iPad uygulamasının bulunduğu belirtildi.

Apple, WWDC 2024'te Yeni visionOS 2 ve Özelliklerini Tanıttı

Geliştiriciler için de yeni API’ler tanıtıldı. Volumetric API, yeni uygulamaların geliştirilmesine olanak tanırken, TabletopKit masaüstü oyunları için öne çıkıyor. Entreprise API ise özellikle iş dünyasına yönelik çözümler sunacak.

Yeni visionOS, İki Adet 4K Monitör Boyutunda Görüntü Verebilecek

Apple, WWDC 2024'te Yeni visionOS 2 ve Özelliklerini Tanıttı

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max kullanıcıları için sunulacak çevresel video kayıt özelliği, yeni videoların daha etkileyici bir şekilde kaydedilmesini sağlayacak. Ayrıca Vision Pro kullanıcıları iki 4K monitör boyutunda çevresel görüntü elde edebilecekler.

Apple ayrıca fotoğraf deneyimine de büyük önem veriyor. Yapay zekâ yardımıyla iki boyutlu fotoğraflar derinlikli ve çevresel hale getirilecek ve kullanıcılar bu görselleri Vision Pro kullanıcılarıyla avatar olarak paylaşabilecekler.

Vision Pro, 28 Haziran’da Çin, Japonya ve Singapur’da satışa çıkacak. Avustralya, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Kanada ise 12 Temmuz’da bu ürünü karşılayacak. Apple global pazarda etkisini artırmaya devam ediyor.

Paylaş:
Yorum Yap