Apple, teknoloji dünyasında genelde geç kalmış gibi görünse de piyasaya sürdüğü ürünlerle daima dikkat çekmeyi başarıyor. Özellikle sanal gerçeklik alanındaki Vision Pro ürünü ile gündeme oturan şirket şimdi de yapay zeka odaklı yenilikleriyle öne çıkıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın aktardığına göre Apple’ın yeni M4 işlemcileri ve iOS 18 işletim sistemi iPhone’lara entegre edilecek yapay zeka özellikleriyle donatılacak. Bu yenilikler özellikle telefonlara yerleştirilecek yapay zeka ile kullanıcı deneyimini üst düzeye taşıyacak.

Apple’ın Dil Modeli ve Bulut Bağımsız Çalışma Prensibi

Apple, Yapay Zeka ve Yeni M4 İşlemcileriyle Piyasaya Damga Vuracak

Apple, kendi geliştirdiği dil modelini kullanarak, AI özelliklerini tamamen cihaz üstünde çalışır hale getirmeyi planlıyor. Bu Apple’ın AI özelliklerinin bulut bağlantısına ihtiyaç duymadan, cihaz üzerinde bağımsız olarak çalışacak olmasını sağlıyor. Halihazırda piyasada bulunan Samsung’un Galaxy AI gibi sistemlerinin aksine Apple’ın sistemleri buluta bağlı olmadan çalışacak. Bu durum özellikle güvenlik konusunda endişe duyan kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlayabilir. Ancak cihaz üzerinde çalışan sistemlerin buluta bağlı sistemlere göre daha yavaş olabileceği ve Apple’ın bu yavaşlığı lisans anlaşmaları yaparak gidermeye çalışabileceği belirtiliyor.

Apple’ın Yapay Zeka Alanındaki Potansiyel İşbirlikleri ve Geleceği

Apple, Yapay Zeka ve Yeni M4 İşlemcileriyle Piyasaya Damga Vuracak

Gurman, Apple’ın Google gibi büyük yapay zeka sağlayıcıları ile yapacağı lisans anlaşmalarıyla, bu alandaki gelişimini hızlandıracağını ve rakipleriyle arasındaki farkı kapatacağını ifade ediyor. Özetle Apple’ın cihaz üzerinde çalışan yapay zeka hizmetleri güvenlik ve hız sunarken; bulut üzerinde işlenen hizmetler ise daha kompleks işlemleri kolaylıkla yerine getirme fırsatı sunuyor. Apple’ın bu yeni özellikleri kullanıcıların günlük hayatlarına nasıl bir etki yapacağı merak konusu. Ayrıca Apple’ın bu yeni yapay zeka özelliklerini mevcut Siri sistemine entegre edip etmeyeceği veya tamamen yeni bir sistem ile mi geleceği ise henüz belirsiz.

Paylaş:
Yorum Yap