Ayakkabılarımızın bağcıkları yürüyüş ya da koşu sırasında sürekli hareket eden ayaklarımızın hareketleriyle çeşitli kuvvetlere maruz kalır. Bu hareketler bağcıklar üzerinde farklı yönlerde çekme ve gevşetme kuvvetleri uygular. Bu da özellikle düğüm noktasında çözülmeleri tetikler ve her adım çözülme ihtimalini artırır.

Bağcıklar Neden Çözülür?

Bağcıkların çözülmesine etki eden bir diğer faktör ise düğümün nasıl atıldığıdır. Genel olarak iki düğüm türü yaygındır; kare düğüm ve kaygan düğüm. Kare düğüm, daha güvenli ve dayanıklı olduğu halde çoğu zaman bilinçsizce kaygan düğüm kullanılıyor ki bu tür daha kolay çözülür.

Ayakkabı Bağcıklarının Sık Sık Çözülmesinin Sebepleri

Hangi Bağcık Malzemeleri Daha Dayanıklı?

Bağcık malzemeleri de önemli bir rol oynar. Pamuklu ve deri gibi sürtünme kuvveti yüksek malzemelerle yapılan bağcıklar daha az çözülürken, naylon veya polyester gibi kaygan sentetik malzemeler daha hızlı çözülme eğilimindedir.

Peki Çözüm Nedir?

Çözüm olarak kare düğüm atmayı öğrenmek ilk adım olabilir. Ayrıca malzeme seçimine dikkat ederek veya sürtünmeyi artıracak aksesuarlar kullanarak çözülme problemini azaltabilirsiniz. Son çare olarak farklı bir bağcık türüne geçmek de etkili bir çözüm olabilir. Şimdi daha keyifli ve sorunsuz yürüyüşler sizinle!

Kaynak: The New York Times, Forbes

Paylaş:
Yorum Yap