Bitcoin madenciliğinin tüm zorluklarına rağmen bazı bireysel madenciler için büyük ödüllerin kazanılması hala mümkün olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir Bitcoin madenci tek başına 841.286 numaralı bloğu çözmeyi başararak 3,125 BTC kazanma şerefine erişti. Bu kazanç anlık piyasa değeriyle yaklaşık 194 bin 709 dolar ediyor.

Bitcoin Madencisi Bir Kod Bloğunu Tek Başına Çözerek 200 Bin Dolarlık Ödülün Sahibi Oldu

Bitcoin madenciliği genellikle özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir. Madenciler ya bireysel olarak ya da büyük havuzlara katılarak kod bloklarını çözmeye çalışır. Bireysel madencilik yapanlar bloğu çözdüklerinde ödülü tamamen alırken havuzlarda yapılan madencilikte ödül havuzdaki diğer katılımcılarla paylaşılır.

Çok Nadir Gerçekleşen Bir Olay

Bu tür bir başarı adeta bir piyango kazanmak gibi nadir ve değerlidir. Madencilik havuzu ckpool’un yöneticisi Con Kolivas‘a göre bugüne kadar sadece 282 kez bir madenci madencilik ödülünü tamamen tek başına almayı başarmıştır. Ayrıca yakın zamanda gerçekleşen Bitcoin halving olayı ile blok başına verilen ödül 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşmüştür. Bundan dolayı bloğu çözerek ödülü kazanan madencinin ödülünün değerini düştü. Eğer bu madenci halving’den önce bloğu çözmüş olsaydı 6,25 BTC kazanarak yaklaşık 400 bin dolarlık bir ödül elde edecekti.

Paylaş:
Yorum Yap