Otomobil sektöründe elektrikli araç devriminin öncülerinden biri olan BMW, M3 modelinin tam elektrikli versiyonunu geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Alman otomobil üreticisi yeni nesil elektrikli araçlarını Neue Klasse platformu üzerinde tanıtacak ve bu platformun ilk örneklerinden biri de elektrikli M3 modeli olacak. Frank van Meel (BMW’nin M bölümünün CEO’su) aracın her tekerleğinde bağımsız motorlar olacağını ve bu sayede üstün bir sürüş deneyimi sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Elektrikli Sedan Olan Yeni BMW M3 Güç Gösterisi Yapacak

BMW, Elektrikli M3 Modeli İçin İddialı Planlar Yapıyor

Bu yeni model toplamda bir megawatt gücünde (yaklaşık 1359 beygir) olacak ve araç dinamiklerinde devrim yaratacak bir batarya ve soğutma sistemiyle donatılacak. BMW’nin geliştirdiği 800 volt mimarili motorlar aracın performansını maksimize edecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca araç daha hafif bir yapıya sahip olacak ve opsiyonel olarak arkadan çekişli bir versiyonu da sunulacak. Bu versiyonun motor sayısı yarı yarıya azaltılacak ve buna bağlı olarak güç de düşürülecek ancak hala etkileyici performans sunacak.

Yeni M3, 2027 yılında piyasaya sürülecekken, Neue Klasse tabanlı diğer 3 serisi modelleri ise 2026 yılında yollarda olacak. BMW’nin bu yeni adımları elektrikli araç pazarında rekabeti daha da kızıştıracak gibi görünüyor. BMW bu yeniliklerle sadece performansı değil aynı zamanda çevreci teknolojileri de ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Paylaş:
Yorum Yap