Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından BtcTurk, 22 Haziran 2024 tarihinde ciddi bir siber saldırıya maruz kaldığını duyurdu. Borsa, resmi açıklamasında saldırının 10 farklı kripto para biriminin sıcak cüzdanlarını etkilediğini ancak soğuk cüzdanların güvende olduğunu belirtti. Bu olayın ardından tüm yatırma ve çekme işlemleri geçici olarak durduruldu.

BtcTurk’ten Resmi Açıklama: Siber Saldırı Detayları

BtcTurk Siber Saldırıya Uğradı: İşlemler Geçici Olarak Durduruldu

Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.

Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır. İşlemlerin güncel durumunu https://status.btcturk.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu tür siber saldırılar kripto para sektörünün karşı karşıya olduğu risklerin bir hatırlatıcısı olarak önem taşımaktadır ve borsaların güvenlik sistemlerini sürekli olarak güncellemeleri gerektiğini göstermektedir. BtcTurk, bu olaydan ders alarak daha güçlü bir koruma sistemi ile kullanıcılarına hizmet vermeye devam edeceğini ifade etmiştir.

Paylaş:
Yorum Yap