Çin’de sosyal medya düzenlemeleri yeni bir boyut kazandı. Ülkenin internet düzenleme kuruluşu, toplumda ‘materyalizmi teşvik etme‘ suçlamasıyla birçok sosyal medya fenomeninin hesaplarını kapattı. Bu karar özellikle lüks yaşantılarını ve pahalı mal varlıklarını gösteriş amaçlı paylaşan ünlüler üzerinde yoğunlaştı.

Çin’in Kim Kardashian’ı Olarak Bilinen Wang Hong Quanxing, Sister Abalone ve Mr Bo Yasaklanan Fenomenler Arasında

Çin Hükümeti Sosyal Medyada Lüks Paylaşımlar Yapan Fenomenleri Banladı

Çin’in Kim Kardashian’ı olarak bilinen Wang Hong Quanxing, TikTok’un Çin versiyonunda milyonlarca takipçisi olan ve yasaklanan isimlerden sadece biri. Aynı şekilde lüks evleri gezdiren ‘Sister Abalone‘ ve lüks odaklı paylaşımlar yapan ‘Mr Bo‘ gibi isimler de bu yasağın kapsamına girdi.

Çin hükümeti birkaç yıl önce yaptığı açıklamada sosyal medyada ‘abartılı lüks‘ yaşam tarzlarının sergilenemeyeceğini belirtmişti. Ancak o zamanlar somut bir yasaklama getirilmemişti. Şimdi ise bu tür içeriklerin yasaklanmasına yönelik kararlar aktif olarak uygulanmaya başlandı.

Gelecekte bu yasakların kapsamının genişleyip genişlemeyeceği ve daha fazla sosyal medya kullanıcısına ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu.

Paylaş:
Yorum Yap