1 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

1- Sayfa Boyutu

CV’nizi A4 kağıdına hazırlamalısınız. Uluslararası kabul gören standart bu ölçü, CV’nizin kolay çıktı alınmasını ve kolay dosyalanmasını sağlar.

2- Kendinizi Anlattığınız Ön Yazı

Yaptığınız ve yapabileceklerinizi abartılı-süslü cümleler kurmadan en sade şekliyle anlatabilirsiniz.

Kendinizi ifade ederken yazım kurallarına dikkat etmeyi unutmayın.

3- Font Seçimi

Sade ve okunaklı fontları tercih etmelisiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz başlıkları seçtiğiniz font ailesinden (Light, Regular, Bold, Black) seçmeye özen gösterin. Ortalama yazı puntosu sayfa düzenine ve doluluğuna bağlı olarak 9-12 punto arasında belirleyebilirsiniz.

Font seçerken İ,Ğ,Ü,Ş gibi harflerin bozulmamasına dikkat edin.

4- Kısa ve Öz olun

Hızlı okunabilmesi ve göz yormaması amacıyla kısa maddelerle anlatılmış bilgileriniz daha dikkat çekici olacaktır. CV inceleyen firmalar tarafınca daha hızlı ve anlaşılabilir bir değerlendirme sağlanır.

Sıralamanızı yaparken yıl belirtmeyi unutmayın.

5- Fotoğraf

CV’ nizde kullanacağınız fotoğraf önemlidir. Karşı tarafın sizi ciddiye alması için seçeceğiniz fotoğraf sosyal medyada kullandığınız profil fotoğraflarından olmamalıdır. Düşük kalitede çekilmiş fotoğraflardan kaçının. Kendinizi çizdiğiniz bir illüstrasyonu da ekleyebilirsiniz.

Kaliteli bir fotoğraf CV’nin gücünü arttırır.

6- İletişim Bilgileri

Başvurunuzun geri dönüş alabilmesi için iletişim bilgilerinizin eksiksiz olması en önemli şeylerden biri. Mail adresinizin adınız ve soyadınızla ilgili kombinasyonlardan oluşması ciddiyet katacaktır.

7- Dürüst ve Net olun

Yer alan bilgilerin doğruluğuna dikkat etmelisiniz. Bilmediğiniz ya da çok iyi olmadığınız konuları çok iyiymiş gibi yazarsanız belki görüşmeye çağırılırsınız ama “biz size döneceğiz” onlardan duyacağınız son cümle olabilir…

Kendinizden emin olduğunuz konuları güzel, samimi, net cümleler ile ifade ederseniz daha kaygısız, özgüvenli ve başarılı olursunuz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir