ABD Adalet Bakanlığı uluslararası bir operasyonla botnet ağlarının arkasında olduğu belirlenen 35 yaşındaki Çin vatandaşı Yunhe Wang‘ı tutukladı. Wang, yaklaşık on yıl süresince 911 S5 adı verilen ve dünyanın en büyüğü olduğu düşünülen botnet ağını işleterek suç örgütlerine erişim sağlamış. Bu ağ global çapta yaklaşık 200 ülkede kötü amaçlı yazılımla bulaşmış milyonlarca bilgisayarı kapsıyor ve kimlik hırsızlığı, çocuk istismarı, dolandırıcılık gibi suçlara zemin hazırlıyor.

29 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Ele Geçirildi

ABD, Çinli Botnet Operatörü Yunhe Wang'ı Tutukladı

Operasyon 24 Mayıs‘ta Singapur’da gerçekleştirildi ve Wang’ın yanı sıra Tayland’da da aramalar yapıldı. Bakanlık operasyon sonucunda 29 milyon dolar değerinde kripto para da dahil olmak üzere önemli miktarda mal varlığına el konulduğunu bildirdi. Aynı zamanda Wang’ın bu süreçte suç örgütlerine sağladığı erişimlerden en az 99 milyon dolar gelir elde ettiği ifade edildi.

Botnet Ağının Etkileri ve Zararları

Wang’ın yönettiği botnet ağı 2014 yılından bu yana finansal kurumlar ve kredi kartı sahipleri dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki kurbanlardan milyarlarca dolar çalınmasına olanak sağlamış. Suç ağından kaynaklanan toplam zararın 5.9 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Ağın, 19 milyon Windows bilgisayarını etkilediği ve bunların 613 bininin ABD’de olduğu belirtiliyor. Wang’ın ağ yönetimi, yarısı ABD kaynaklı 150 özel sunucu üzerinden gerçekleştirilmiş ve elde ettiği gelirlerle çok sayıda gayrimenkul satın almış. Wang’ın yargılanma süreci ve alacağı ceza ise henüz belirsizliğini koruyor.

Paylaş:
Yorum Yap