Sıklıkla gençlik yıllarının hayatın en güzel dönemi olduğu düşünülür. Yaşlılar sık sık ‘Nerede o eski günler!’ diyerek gençlerin bu dönemin kıymetini bilmesi gerektiğini vurgularlar. Ancak yapılan yeni bir araştırma insanların hayatlarında en mutlu oldukları yaşın aslında 36 olduğunu ortaya koyuyor. Bu bulgu Amerika’da 2000 kişi üzerinde yapılan bir anketle destekleniyor. Katılımcılardan en mutlu oldukları yaş olarak 9, 23 ve 36’yı seçmeleri istenmiş ve sonuçlar ilginç bir eğilim göstermiştir.

36 yaş, insanların en mutlu oldukları yaş olarak kabul görüyor

En Mutlu Yaş 36 mı? Araştırma Sonuçları Ne Diyor?

Araştırma sonuçlarına göre her 10 Amerikalıdan 4’ü 20’li yaşlara geri dönmek istemediğini belirtmiş. Bu kişiler için 36 yaş hayatın daha cazip geldiği bir dönem olarak değerlendirilmiştir. Araştırmacılar ayrıca yetişkinliğin iki aşamadan oluştuğunu belirtiyorlar: ‘beliren yetişkinlik’ ve ‘yerleşik yetişkinlik.’ Beliren yetişkinlik genellikle 18-25 yaş aralığını kapsayan, bağımsızlığın yeni kazanıldığı fakat tam anlamıyla yetişkin sorumluluklarının henüz üstlenilmediği bir dönemdir. Bu evrede bireyler kimliklerini keşfetme ve karakterlerini şekillendirme sürecindedirler.

Yaşanan ülke, yaşadığınız mutluluğu etkiler

En Mutlu Yaş 36 mı? Araştırma Sonuçları Ne Diyor?

Öte yandan 30-45 yaşları arasındaki yerleşik yetişkinlik dönemi artan sorumluluklarla birlikte gelir. Bu dönem hem yaşanan zorluklar hem de elde edilen başarılarla kişiyi derinden etkileyebilir. Bu nedenle araştırmacılar birçok kişinin hayatındaki en mutlu dönemi 36 yaş olarak tanımlamaktadır. Elbette bu sonuçlar yaşanan ülkenin şartları ve sosyal faktörler gibi çeşitli koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bu bulgular gençlik yıllarının her zaman ‘altın çağ’ olarak görülmemesi gerektiğini ve yaşamın ilerleyen dönemlerinin de kendi içinde değerli anlar sunabileceğini hatırlatıyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hayatınızın hangi dönemi sizin için en mutlu zaman oldu?

Paylaş:
Yorum Yap