Elektrikli otomobil sektörü hızla büyürken lüks otomobil üreticisi Ferrari, içten yanmalı motorların son savaşçısı olarak karşımıza çıkıyor. Ferrari’nin Ürün Pazarlama ve Piyasa İstihbaratı Müdürü Emanuele Carando, Avustralya’da bir dergiye yaptığı açıklamada, 6.5 litrelik V-12 motorları yasaklanana kadar üretmeye devam edeceklerini belirtti. Carando, bu motorların üretiminin yasal sınırlamalarla son bulacağını ancak şimdilik atmosferik V-12’lerin devam edeceğini ifade etti.

Ferrari’nin Yeni Modeli 12Clindri ve Motor Kapasitesi

Ferrari, İçten Yanmalı V-12 Motorlarını Yasaklanana Kadar Üreteceğini Söyledi

Ferrari’nin yeni modeli 12Clindri, hem Coupe hem de Spider versiyonlarında 9 bin 500 devire kadar çıkabilen ancak 10 bin devire ulaşabilme kapasitesine de sahip olan bu devasa motorları kullanacak. Motor programının başındaki isim Ruggero Cevolani, 10 bin devir sınırını koymanın nedenini sürekli bir hızlanma hissi yaratma isteği olarak açıkladı.

Ferrari, İçten Yanmalı V-12 Motorlarını Yasaklanana Kadar Üreteceğini Söyledi

Cevolani ayrıca Ferrari’nin aslen bir mühendislik firması olduğunu ve 10 bin devir gibi sektörde önemli bir bariyeri aşmanın önemine vurgu yaptı. Geçmişte bazı Ferrari yöneticileri performans açısından V-8 motorların daha üstün olduğunu belirtmişken firma şimdi de gelecekte içten yanmalı motor sayısını azaltmayı ve ürün gamını elektrikli modellerle genişletmeyi planlıyor. Ferrari’nin ilk tam elektrikli modeli ise önümüzdeki yıl yollarda olacak. Bu adımlar Ferrari’nin hem geleneklerine bağlı kalarak hem de modern teknolojiye ayak uydurarak otomotiv dünyasında nasıl bir denge kurduğunu gösteriyor.

Paylaş:
Yorum Yap