FIFA, 2023 yılında Dünya Kulüpler Şampiyonası‘nın formatını değiştirerek takım sayısını 32’ye çıkarmıştı. Bu büyük değişiklikle birlikte turnuvanın yapılacağı tarih de dikkatleri çekti; zira 2025 yılının Haziran ayı liglerin sona ermesinin hemen sonrası oluyor. Bu tarih genellikle büyük turnuvaların düzenlenmediği bir dönem olması nedeniyle eleştirilere neden oldu.

Dünya Kulüpler Şampiyonası Yaz Aylarında Oynanacak

Dünya Kulüpler Şampiyonası Nerede Yayınlanacak?

FIFA’nın bu yeni format için sponsor bulma konusunda zorlandığı biliniyor. Yaklaşık 150 milyon dolarlık bir sponsorluk paketini henüz tam olarak sağlayamamış durumdalar. Buna rağmen FIFA’nın Apple ile yapmayı planladığı anlaşma, kuruluş için önemli bir finansal kapı aralıyor. The New York Times’a göre anlaşmanın değeri FIFA’nın 4 milyar dolar olarak belirlediği başlangıç hedefinin altında kalıyor; ancak anlaşmanın neredeyse tamamlanmış olması, her iki taraf için de olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu anlaşma FIFA’nın tarihindeki ilk küresel yayın anlaşması olma özelliğini taşıyor. Apple TV+‘ın turnuvanın tek yayıncısı olup olmayacağı veya Apple’ın yayın haklarını farklı ülkelerdeki yayıncılara satıp satmayacağı ise henüz netlik kazanmamış durumda.

2025 yılında ABD’de düzenlenecek olan bu büyük turnuva, global futbol sahnesinde yeni bir dönemi başlatacak gibi görünüyor. Bu hem futbol kulüpleri için hem de taraftarlar için büyük bir yenilik anlamına gelmekte ve global futbol takviminde önemli bir yer tutacaktır.

Paylaş:
Yorum Yap