Dinozorların yok oluşuna neden olan büyük göktaşı olaylarından bu yana benzer büyüklükteki gök cisimlerinin Dünya’ya yaklaşması konusunda bilim insanları daima tetikte. Ve bu seferki durum gözlem için eşsiz fırsatlar sunuyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre yakın zamanda Dünya’nın yanından geçecek olan iki göktaşı herhangi bir çarpma riski taşımıyor.

Asteroid (415029) 2011 UL21: Dünya’ya Yakın Geçiş Yapan Devasa Göktaşı

Gezegen Katili Göktaşları Dünya'ya Yaklaşıyor, Ancak Tehlike Yok

Bu göktaşlarından ilki olan Asteroid (415029) 2011 UL21, yaklaşık 2,25 kilometre çapında ve bu boyutuyla ‘gezegen katili‘ sınıfına giriyor. Bu tür büyük göktaşlarının geçişi genellikle endişeyle izlenirken, şu an için herhangi bir tehlike arz etmediği belirtildi. Yaklaşık 6,6 milyon kilometre mesafede Dünya’nın yanından sessizce süzülecek olan bu dev göktaşı teleskoplar aracılığıyla görsel bir şölen sunacak.

Küçük Ama Göz Alıcı: Asteroid 2024 MK

Gezegen Katili Göktaşları Dünya'ya Yaklaşıyor, Ancak Tehlike Yok

İkinci göktaşı olan Asteroid 2024 MK ise çok daha küçük boyutlarda; yaklaşık 260 metre çapında. Gökyüzünde oldukça parlak bir şekilde görünecek ve yaklaşık 300 bin kilometre mesafeden, yani Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yüzde 77’si kadar bir uzaklıktan geçecek. Gözlemciler için harika bir gökyüzü olayı olacak olan bu geçiş, The Virtual Telescope Project tarafından canlı yayınlanacak. Yayına internet üzerinden erişilebilecek ve göktaşı meraklıları bu nadir olayı canlı olarak izleme şansına sahip olacaklar.

İzleme linki:  https://www.virtualtelescope.eu/webtv/

Paylaş:
Yorum Yap