Google’ın her yıl düzenlediği ve teknoloji dünyasının merakla beklediği Google I/O 2024 etkinliği 14 Mayıs’ta başladı. Etkinlik Türkiye saati ile 20.00’de canlı olarak yayınlandı ve teknoloji devi yeni projelerini ve güncellemelerini tanıttı. Etkinliğin yıldızı Gemini yapay zekâ aracı oldu. Google CEO’su Sundar Pichai, ayrıca Android 15 Beta 2‘nin yarının itibariyle kullanıma sunulacağını açıkladı.

Android 15 Beta 2 ve Yenilikler

Google I/O 2024: Yeni Android 15 Beta ve Gemini Yapay Zekâ Araçları

Tarihsel olarak Android betaları genellikle Google Keynote sonrasında piyasaya sürülüyor ve bu yıl da aynı şekilde devam edecek gibi görünüyor. Bu yeni beta ile birlikte Android işletim sistemi Gemini Nano için yeni bir temel oluşturacak. Bu, cihazlarda çalışan yapay zekâ araçlarının özelliklerini mobil ortamda kullanma imkanı sunacak.

Android 15 Geliştirici Önizlemesi

Android 15’in geliştirici önizlemesi ilk olarak Şubat ayında tanıtılmıştı. Bu önizlemede bazı arayüz değişiklikleri dikkat çekmişti ancak büyük yenilikler göze çarpmamıştı. Ancak yeni beta ile birlikte Google I/O’da tanıtılan Gemini uygulamaları ve özellikleri akıllı telefonlar üzerinde deneyimlenebilecek.

Geçen yıl Google sadece bir kez Android 14’ten bahsetmişti fakat bu yıl iki kısımda düzenlenen etkinlikte Android 15 ile ilgili daha fazla bilgi verilmesi bekleniyor. Yapay zekâ özelliklerinin Android 15’te köklü değişikliklere yol açacağı oturumda açıkça görüldü. Google’ın bu yenilikleri ne kadar iyi entegre edebildiği gelecek günlerde daha net anlaşılacak.

Paylaş:
Yorum Yap