Bir mucit olarak yıllardır adını duyuran Aaron Krause basit bir fikirle milyonlarca dolarlık bir başarıya imza attı. Kendi tasarladığı ve “Scrub Daddy” adını verdiği bir süngerle yıllık 82 milyon dolarlık bir kazanca ulaşarak adından söz ettirdi.

Başarısız Girişimlerden Büyük Başarıya

Gülümseyen Sünger Nasıl Temizlik Sektörünün Yıldızı Oldu? Scrub Daddy

Aaron Krause, 37 yaşında uluslararası bir imalat şirketinde yöneticiydi. İş hayatında sürekli karşılaştığı kirli eller ve makinelerle uğraşmak zorunda kalması onu daha iyi bir temizlik malzemesi bulmaya itti. Üretan köpüklü parlatma pedleri üzerine 14 yıllık tecrübesini kullanarak, yuvarlak şekilli ve ortasında iki delik bulunan bir sünger tasarladı. Bu sünger kullanım kolaylığı ve farklı alanlarda etkin temizlik sunabilmesiyle dikkat çekiyordu. Ancak başlangıçta ürün piyasaya sürüldüğünde pazarlama konusunda zorluklar yaşadı ve yüksek fiyatlandırma nedeniyle müşteriler tarafından tercih edilmedi.

Gülümseyen Sünger Nasıl Temizlik Sektörünün Yıldızı Oldu? Scrub Daddy

Hüsranla sonuçlanan bu girişimden sonra Krause süngerlerini çöpe attı. Bir gün evde mobilyalarını temizlerken klasik süngerlerin yetersiz kaldığını gözlemledi. Bu sebeple çöpe attığı eski süngerlerine tekrar şans verdiğinde ise sonuçlar onu şaşırttı. Bu süngerler mobilyaları çizmiyor ve ayrıca suyla temas ettiğinde yumuşayıp şekil alabiliyordu.

Yeniden umutlanan Krause, bu kez süngerine pratik bir gülümseyen yüz ekleyerek ürünün kullanım alanını genişletti ve bulaşık yıkamak için de ideal olduğunu ortaya koydu. Satışlar hala beklenen seviyede değildi ancak Krause vazgeçmedi ve bir televizyon programında süngerini tanıttı. Bu program süngerin tanınırlığını artırarak Amerika ve Avustralya’daki pek çok perakendeci tarafından satın alınmasını sağladı. Nihayetinde bu sıradışı sünger temizlik ürünleri kategorisinde Avustralyalı tüketicilerin favorisi haline geldi ve Krause’a milyonlarca dolarlık bir gelir sağladı.

Paylaş:
Yorum Yap