Hapşırma, burun mukozasında bir tahriş olduğunda başlatılan ve beyne giden sinyallerle tetiklenen bir reflekstir. Bu refleks solunum kaslarımızı, diyaframımızı ve burun kaslarımızı koordine ederek güçlü bir nefes vermeyi sağlar. Ancak hapşırma esnasında gözlerimizin kapalı olması da dikkat çekicidir. İşte bunun iki temel nedeni vardır.

Hapşırırken Gözlerimizin Kapalı Olmasının Nedenleri

Birinci neden evrimsel bir güvenlik mekanizmasıdır. Hapşırma sırasında burundan atılan partiküller yüksek hızda dışarı fırlatılır. Göz kapaklarımızın kapalı olması bu partiküllerin gözlerimize zarar vermesini engeller ve göz kapaklarımız birer kalkan görevi görür.

İkinci neden ise hapşırma ve göz kapatma reflekslerinin sinirsel olarak birbirine bağlı olmasıdır. Bu bağlantı sebebiyle hapşırma refleksi tetiklendiğinde göz kapaklarımız da istemsiz olarak kapanır.

Ancak bilim insanları bu işlemlerin tam anlamıyla neden gerçekleştiğini henüz tam olarak açıklayabilmiş değil.

Peki Gözlerimiz Açıkken Hapşırabilir miyiz?

Bir TikTok kullanıcısı gözlerini açık tutarak hapşırmayı deniyor.

Gözlerin fırlaması yaygın bir şehir efsanesi olarak bilinir ancak bu durum nadiren ve genellikle göz kaslarının anormallikleri nedeniyle gerçekleşir. Eğer bu reflekse meydan okumak ve hapşırırken gözlerinizi açık tutmayı denemek isterseniz, bunu yapabilmek için önce vücudunuzu eğitmeniz gerekebilir. Çünkü bu, oldukça güçlü bir refleks olup, solunum yollarını temizlemek adına vücut büyük bir çaba sarf eder. Yeterince denerseniz bu beceriyi geliştirmeniz mümkün olabilir, neden olmasın?

Kaynak:  Science Daily, Science ABC

Paylaş:
Yorum Yap