Humane, eski Apple çalışanları Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketi. Geçtiğimiz aylarda ekransız ve giyilebilir bir telefon olarak nitelendirilen yapay zeka destekli ‘AI Pin‘ ürününü piyasaya sürdü. 699 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulan bu ürün, telefon benzeri işlevleri ses yoluyla yerine getirebiliyordu. Ancak kullanıcılar ürünün beklentileri karşılamadığını, özelliklerin düzgün çalışmadığını ve telefonlar kadar hızlı olmadığını belirtti. Teknoloji YouTuber’ı Marques Brownlee, AI Pin için ‘Gördüğüm en kötü ürün’ yorumunu yaptı.

Humane, 1 Milyar Dolara Satılabilir mi?

Humane, AI Pin Başarısız Olduktan Sonra Batmamak İçin Şirketi Satışa Çıkardı

Bu başarısızlık sonrası Humane‘in geleceği belirsizliğe girdi. Bloomberg‘in haberine göre, Humane yöneticileri şirketi satmayı planlıyor ve 750 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir fiyat aralığı belirlemiş durumdalar. Ancak şirketin ne kadarlık bir değere sahip olduğu ve kimlerin satın almak isteyebileceği konusunda net bir bilgi yok. Ürünün kullanıcı deneyimi sorunları, yetersiz pil ömrü, fazla ısınma gibi problemlerle dolu olması ve vadettiği özellikleri sunamaması şirketin değerini olumsuz etkiledi.

Şirketin geliştirdiği CosmOS işletim sistemi, yapay zeka modelleriyle sesli sorulara yanıt verebilme ve kamerası aracılığıyla nesneleri tanıma kapasitesine sahipti. Ancak bu özellikler de kullanıcılar tarafından yeterli bulunmadı. Şimdi, Humane‘in yöneticileri bu zor durumda şirketi elden çıkarmayı umuyor. Ancak istenen yüksek fiyat alıcı bulmalarını zorlaştırabilecek bir faktör olarak görünüyor. Zamanla şirketin nasıl bir yol izleyeceğini ve potansiyel alıcıların kimler olabileceğini göreceğiz.

Paylaş:
Yorum Yap