Instagram, kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına önemli bir adım attı ve ‘sınırlı etkileşimler‘ özelliğinin kapsamını genişletti. Bu özellik ile kullanıcılar, istenmeyen kişilerin mesaj göndermesi, etiketleme veya yorum yapması gibi etkileşimlerde bulunmasını engelleyebiliyor. Özellikle siber taciz gibi durumlarda bu özellik kullanıcıları koruyor. Ancak daha önce bu özellik yalnızca yeni takipçiler veya takip etmeyen kişilerle sınırlıydı. Şimdi ise uzun süredir takipçisi olan kişiler dahil daha geniş bir kullanıcı grubuna uygulanabilir hale geldi.

Yakın Arkadaşlar Grubuna Dahil Olmayan Herkes Kısıtlanabilecek

Instagram'da Artık "Sınırlı Etkileşimler" İle Tüm Kullanıcıları Kısıtlayabileceksiniz

Artık Instagram kullanıcıları yakın arkadaş listelerine eklememiş oldukları herkesi kısıtlayabilir. Bu, kullanıcıların sadece yakın çevreleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlar. Kullanıcılar özelliği aktif hale getirdikleri sayfada hangi etkileşimlerin sınırlı olacağını seçebiliyorlar.

Instagram'da Artık "Sınırlı Etkileşimler" İle Tüm Kullanıcıları Kısıtlayabileceksiniz

Örneğin, ‘Çoğu etkileşim’ seçeneği ile yakın arkadaşlar dışındaki herkesin mesaj göndermesi, hikâye yanıtları vermesi, etiketleme yapması veya yorum bırakması engellenebiliyor. ‘Bazı etkileşimler’ seçeneği ise yalnızca belirli etkileşimlerin sınırlanmasını sağlıyor; örneğin, yorumlar ve mesajlar kullanıcı onayı olmadan görüntülenmiyor.

Bu özellik başlangıçta yalnızca içerik üreticilerine sunulmuştu fakat zamanla tüm kullanıcılara açıldı. Bu genişletme siber zorbalık ve kötü niyetli kişilerin oluşturabileceği rahatsızlıklardan korunmada etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar diğerleriyle olan bağlantılarını kesmeden rahatsız edici etkileşimlerden uzak durabiliyorlar.

Sınırlı Etkileşimler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram'da Artık "Sınırlı Etkileşimler" İle Tüm Kullanıcıları Kısıtlayabileceksiniz
  1. Instagram’da Ayarlar menüsüne gidiniz.
  2. Karşınıza çıkan sayfada “Başkalarının seninle etkileşimleri” altında yer alan “Sınırlı etkileşimler” seçeneğine tıklayın.
  3. Hangi etkileşimlerin sınırlanacağını, hangi kullanıcılara uygulanacağını ve ne zaman hatırlatma almak istediğinizi belirleyin.
  4. “Sınırları Aç” butonuna basarak bu özelliği aktifleştirin ve kullanmaya başlayın.

Paylaş:
Yorum Yap