Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen ve 140’tan fazla insanın hayatını kaybettiği konser salonu saldırısının ardından IŞİD tarafından internet üzerinden yapılan bir propaganda atağı, terörizmin yüzünü değiştiren yeni bir teknolojik boyutu ortaya çıkardı.

Yapay Zeka Kullanılarak Yapılan IŞİD Propagandası

IŞİD, Yapay Zekâ Kullanarak Propaganda Yapıyor

Propaganda videolarında yapay zekâ tarafından oluşturulmuş bir sunucu kullanılarak, IŞİD’in Rusya’ya ‘son yılların en sert darbesini’ vurduğu iddia edildi. Bu gelişme terör örgütlerinin ne derece sofistike teknolojileri kullanabildiğini ve yapay zekâ araçlarını nasıl nefret saçmak amacıyla adapte edebildiklerini gözler önüne serdi.

Terror Analizi Yapan Kuruluşların Raporları

SITE Intelligence Group gibi terör faaliyetlerini analiz eden firmalar da bu yeni trendi doğrulayan raporlar yayımlamaya başladı. IŞİD’in son dönemde yayımladığı beş farklı video çeşitli düzeylerde viral olurken, yapay zekânın bu örgüt için yeni bir propaganda aracı haline geldiği belirtildi.

Yapay Zekanın Terör Örgütleri İçin Etkisi

Rita Katz gibi alanında uzman isimler yapay zekânın terör örgütleri için oyunun kurallarını değiştirdiğini ve onlara global bir ulaşım kapısı açtığını ifade etti. Bu durum güvenlik güçlerinin ve teknoloji şirketlerinin nasıl bir strateji izlemesi gerektiği konusunda yeni soruları da beraberinde getirdi.

Paylaş:
Yorum Yap