İstanbul Park’ta yaşanan ihale süreci ve ardından gelen Formula 1 sözleşme krizi, Türkiye’deki motor sporları camiasında büyük bir belirsizlik yaratmış durumda. Intercity tarafından yapılan son açıklamalara göre Formula 1 ile olan sözleşme henüz netlik kazanmamış. Intercity, ihale şartnamesi gereği Formula 1 yarışları için gerekli sözleşmenin kira sözleşmesi imzalandıktan sonra bir ay içinde tamamlanması gerektiğini belirtti. Ancak bu sürecin henüz başlamadığı ve son imza tarihinin 6 Haziran 2024 olduğu ifade ediliyor.

Intercity’den Gelen Son Açıklama

Can Holding ise geçtiğimiz ay ihaleyi kazanmasına rağmen Intercity’nin tesisi boşaltmaması nedeniyle tesise giremediğini ve dolayısıyla Formula 1 yönetimi ile gerekli görüşmeleri yapamadığını belirtiyor. Bu durumun, Formula 1’in Türkiye etabının geleceğini riske attığı söyleniyor. Can Holding ortaklarından Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, Intercity’nin tahliye işlemlerini bir an önce tamamlaması gerektiğini vurguluyor.

İstanbul Park’ın Geleceği ve Gerekli Çözüm Önerileri

İstanbul Park İhalesi ve Formula 1 Krizi

Bu kriz, İstanbul Park’ın uluslararası otomobil yarışlarına ev sahipliği yapma kapasitesini ve Türkiye’nin bu büyük organizasyonlardaki yerini tehlikeye atıyor. Ekonomik olarak da büyük kayıplara neden olan bu durumun ilerleyen günlerde nasıl bir sonuç doğuracağı merak konusu. İlgili tüm tarafların bir an önce ortak bir çözüm bulması ve İstanbul Park’ın tekrar dünya standartlarında yarışlara ev sahipliği yapabilmesi için gereken adımların hızla atılması bekleniyor.

Paylaş:
Yorum Yap