Jaguar’ın çarpıcı otomobil serisi F-Type markanın tarihinde özel bir yere sahip. 2022 yılında duyurulan 75 Special Edition ile bu serinin sona erdirileceği açıklanmıştı ve nihayetinde son Jaguar F-Type üretim bandından indirildi. Son model, Jaguar’ın başka bir ikonik seri olan E-Type’a saygı duruşunda bulunuyor. Özel olarak seçilen Giola Yeşili dış kaplama ve siyah detaylar, 1974’te üretilen son E-Type’da da kullanılmıştı ve bu detaylar son modelde de vurgulanıyor. İç tasarımda özel yapım deri kullanılarak lüks ve zarafet ön plana çıkarılmış.

Jaguar’dan V-8 Motoruna Veda

Jaguar F-Type Serisinin Son Modeli ve Veda

Son F-Type ile Jaguar’ın 5.0 litrelik V-8 motoruna da veda edildi. Bu motor standard modelde 444 beygir güç üretirken, daha güçlü SVR versiyonu 575 beygire kadar çıkabiliyordu. Jaguar elektrikli araçlara geçiş yaparken, 2025’te piyasaya süreceği ilk elektrikli modelle yeni bir döneme adım atacak.

Jaguar, bu değerli modeli satışa sunmayacak; bunun yerine Jaguar Daimler Heritage Trust’a bağışlayacak. 1983’te kurulan bu müze, Jaguar ve Daimler markalarının nadir üretim modellerini barındırıyor ve 1800’lerden bu yana üretilen efsanevi modelleri sergiliyor. Son on yılda F-Type serisi altında toplam 87,731 adet araç satıldı, bu da serinin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Paylaş:
Yorum Yap