Rönesans ve Viktorya dönemlerinde kadınların kıyafetleri erkeklere kıyasla daha karmaşık yapıdaydı. Bu karmaşıklıktan ötürü kadınlar genellikle hizmetçiler tarafından giydiriliyordu. Hizmetçilerin düğmeleri daha kolay ilikleyebilmesi amacıyla kadın kıyafetlerindeki düğmeler sol tarafa yerleştirilirdi. Erkekler ise genellikle kendi kıyafetlerini giydikleri için düğmeleri sağ tarafta bulunurdu. Bu kullanışlı düzenleme zaman içinde bir standart haline geldi.

Kadın ve Erkek Giysilerinde Düğmeler Neden Farklı Yönde Yer Alır?

Günümüzde kadınların hizmetçiler tarafından giydirilmesi oldukça nadir bir durum olmasına rağmen bu gelenek devam etmektedir. Çoğu insanın bu durumu fark etmemesi ve şikayetçi olmaması geleneğin devam etmesinin başlıca sebeplerinden biridir.

Alternatif teoriler, düğme yerleşiminin nedenini açıklıyor

Kadın ve Erkek Giysilerinde Düğmeler Neden Farklı Yönde Yer Alır?

Alternatif teorilere göre kadınların sol elleriyle bebek tutarken sağ elleriyle düğmeleri daha rahat ilikleyebilmeleri için düğmeler sol tarafa konulmuş olabilir. Ayrıca ata binerken rüzgar koruması sağlamak amacıyla da düğmelerin bu şekilde tasarlandığı düşünülmektedir.

Erkek kıyafetlerinde ise genellikle sol tarafta kılıç taşıdıkları için düğmeler sağda yer alır; bu sayede kılıç çekerken hareket kolaylığı sağlanır.

Kaynak:  The Atlantic, Smithsonian Magazine

Paylaş:
Yorum Yap