Kanada Federal Hükümeti, perakende sektöründe rekabeti artırmak ve fiyatları dengede tutmak amacıyla bir dizi yabancı market zincirini ülkeye davet etmeyi planlıyor. Bu çerçevede Kanada’nın üç büyük market zinciri olan Loblaw, Metro ve Sobeys‘le rekabet edecek 12 yabancı market zinciri belirlendi. İlginç bir şekilde bu adayların çoğu Avrupa kökenli.

Kanada’nın Rekabet Planı ve Avrupa’dan Seçilen Marketler

Kanada Artan Gıda Fiyatlarını Dengelemek İçin BİM'i Ülkeye Davet Etti

Kanada bunu ülkedeki gıda enflasyonu ile mücadele etmek ve tüketicilere daha uygun fiyatlar sunmak için gerçekleştiriyor. Endüstri Bakanı François-Philippe Champagne tarafından yapılan açıklamalara göre ülkede yüksek gıda fiyatlarının sorumlusu olarak görülen yerel market zincirleriyle rekabet edebilecek yeni “taze kan” arayışı içinde olduklarını belirtti. Buna ek olarak Toronto Üniversitesi’ne bağlı Rotman İşletme Okulu’ndan Pazarlama Profesörü David Soberman, bu girişimin geleneksel süpermarketlere fiyatları düşürme yönünde baskı yapacağını vurguladı.

Belirlenen adaylar arasında Türkiye’den BİM Birleşik Mağazalar, Almanya’dan Aldi, Lidl, Edeka Grup ve Rewe Grup, Hollanda’dan X5 Retail, Norveç’ten Reitangruppen, İspanya’dan Distribuidora Internacional de Alimentación ve Mercadona, Fransa’dan Les Mousquetairas yer alıyor. Ayrıca ABD’li gıda perakendecisi Holdings de Kanada’nın listesine dahil edildi.

Beklenen Teşvikler ve Yasal Düzenlemeler

Kanada hükümetinin bu yeni market zincirlerine hangi teşvikleri sunacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Kanadalı yetkililerin para teşviki yerine, bu firmalara rekabet gücü kazandıracak özel ayrıcalıklar sunması bekleniyor. Bununla birlikte bu tür bir girişimin gerçekleşebilmesi için Kanada’da yapılması gereken yasal düzenlemelerin öncelikli olduğu vurgulanmakta. Bu süreç hem yabancı firmaların Kanada pazarına girişini kolaylaştıracak hem de tüketiciler için daha rekabetçi bir ortam yaratacak şekilde tasarlanmış durumda.

Paylaş:
Yorum Yap