Türkiye, son zamanlarda kargo firmalarının adını kullanarak yapılan dolandırıcılık olaylarıyla mücadele ediyor. Özellikle MNG Kargo, bu tür suçları önlemek için adım attı ve dolandırıcıların ensesinde olduğunu kanıtladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre 34 dolandırıcı şüpheli olarak belirlendi ve 202 kişinin mağdur olduğu ancak sayının daha fazla olabileceği belirtildi. On binlerce kişinin ödenmemiş kargo ücreti yalanına kanarak mağdur olduğu tahmin ediliyor.

Yargı Süreci ve İddianamenin Kabulü

Kargo Dolandırıcılığı Operasyonu: Büyük Dava Açıldı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi dolandırıcılıkla ilgili iddianameyi kabul etti ve şüphelilere 1945 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Dolandırıcıların 90 ile 200 TL arasında değişen sahte kargo ücretlerini faiziyle birlikte tahsil etmeye çalıştıkları, MNG Kargo’nun hazırladığı şikâyet dilekçesinde yer aldı. Ayrıca bu dolandırıcılık şemasında bazı avukatların da yer aldığı ve onlar hakkında da soruşturma açıldığı belirtildi.

Şüpheliler çeşitli suçlamalarla yargılanacaklar: ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak‘, ‘nitelikli dolandırıcılık‘, ‘kişisel verileri izinsiz kullanma veya ele geçirme‘, ‘nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs‘ ve ‘suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama‘. Yargılama sürecinin kısa süre içinde başlaması bekleniyor ve bu dava Türkiye’deki dolandırıcılık suçlarına karşı verilen mücadelenin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Paylaş:
Yorum Yap