FTX, dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biriyken, 2022 yılının sonunda yaşadığı büyük düşüşle kullanıcılarının milyarlarca dolarlık kayıplar vermesine sebep olmuştu. Bu olayın sorumlusu olarak görülen ve o dönemde kripto dünyasının “parlak yıldızı” olarak anılan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, bu durumdan sorumlu tutulmuş ve tutuklanmıştı. Fried’ın yargılanmasına bir süredir devam ediliyordu.

Bugün, bu dava sona erdi ve Sam Bankman-Fried’ın cezası belirlendi. Fried, toplamda 7 farklı suçlamadan dolayı, dolandırıcılık ve kara para aklama dahil, hapis cezasına mahkum oldu.

New York’ta gerçekleşen ve 4 saat süren duruşmada, Yargıç Lewis Kaplan tarafından Fried’a 25 yıl hapis cezası verildi. 32 yaşındaki girişimci, tüm suçlamaları reddetmiş olsa da, 12 kişilik jüri tarafından kullanıcılarını dolandırdığı ve paralarını çaldığı gerekçesiyle suçlu bulundu.

Fried’ın normalde 110 yıl hapis cezası talep ediliyordu. Savcılar, 40-50 yıl arasında bir ceza verilmesini önermişken, Fried’ın avukatları 5-6 yıl arasında bir ceza talep etmişti. Sonuç olarak, Fried’a toplamda 300 ay hapis cezası verildi.

FTX kullanıcılarının kaybı 8 milyar dolar!

Kripto Para Borsası Devi FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried 25 Yıl Hapis Cezası Aldı

Bankman, FTX’i 2019 yılında kurmuştu ve kısa bir süre içinde bu borsa, dünya genelinde başarıya ulaşarak sektörün en büyükleri arasına girdi. Ancak, 2022’nin Kasım ayında likidite krizi ve fonların yanlış yönetilmesi gibi sebeplerle çöküş yaşamaya başladı ve kısa bir süre sonra iflas etti. Dava sürecinde, şahitler FTX’in güvenilir görünmek için rakamları manipüle ettiğini ve Fried’ın kendi şirketi Alameda Research’e gizli ayrıcalıklar tanıdığını ifade etti. Bu durum, bağımsız olduğu düşünülen Alameda Research şirketinin büyük ölçüde FTX’in kendi token’ı FTT’ye bağlı olduğunu ortaya çıkardı.

Bu olaylar, yatırımcıların büyük zararlara uğramasına sebep oldu. Kullanıcılar toplamda 8 milyar dolar kaybederken, şirketin yatırımcıları da 1,7 milyar dolarlık bir zararla karşı karşıya kaldı. Tüm bu yaşananlar sonucunda Fried, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından suçlu bulundu.

Paylaş:
Yorum Yap