Mastercard, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı numaralarının kullanımını sonlandırmayı hedefliyor. 2030 yılı itibarıyla Avrupa’da uygulanacak olan yeni düzenlemeyle, alışverişler sırasında 16 haneli kredi kartı numarası yerine token sistemi kullanılacak. Bu değişiklik, kullanıcıların daha hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayacak. Mastercard bu sistemde rastgele oluşturulan token’lar aracılığıyla kullanıcıların kimlik doğrulamasını yapacak. Bu yeni sistem sahtecilik eylemlerinin önlenmesine de yardımcı olacak.

Şifreleme İçin Kullanıcıların Biyometrik Verileri Kullanılacak

Mastercard, 2030'da Avrupa'da Kart Numarasız Ödemeleri Başlatıyor

Şirket kullanıcıların biyometrik verilerini şifre yerine kullanarak token’ların güvenliğini daha da artırmayı planlıyor. Ayrıca token’lar otomatik olarak güncellenecek ve böylece kullanıcılar herhangi bir güvenlik ihlalinde hızlı bir şekilde koruma altına alınacak. Ancak bu sistem siber saldırılardan kaynaklanabilecek sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle biyometrik verilerin çalınması geleneksel kredi kartı bilgilerine göre daha zorlu bir durum yaratabilir.

Mastercard ve iş ortakları bu yeni ödeme yöntemini entegre etmek için fintek şirketleri, bankalar ve e-ticaret platformları ile iş birliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki yıllarda internet ödemelerinde yaşanacak sahtecilik vakalarının bu yeni sistem sayesinde önemli ölçüde azalacağı öngörülüyor.

Paylaş:
Yorum Yap