Son yıllarda teknoloji devleri, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda yapay zeka (Y.Z.) kullanımını artırmak için çaba sarf ediyor. Meta, bu alanda öncü bir adım atarak, kapasitesi kısıtlı cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir yapay zeka modeli olan MobileLLM‘i geliştirdi. Bu model büyük yapay zeka modellerinin aksine çok daha az yer kaplayarak mobil cihazlarda verimli bir şekilde çalışabiliyor.

Meta Reality Labs ekibi, PyTorch ve Meta AI Research (FAIR) ile işbirliği içinde sadece 1 milyardan az parametre içeren bir yapay zeka modeli üzerinde çalıştılar. Karşılaştırma yapıldığında GPT-4 gibi devasa modellerin yanında MobileLLM modeli onların binde biri kadar parametre içeriyor. Bu, depolama alanı kısıtlı cihazlar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Yapay Zeka Modellerinin Miniaturizasyonu!

Meta'dan Mobil Cihazlar İçin Kompakt Yapay Zeka Modeli

Meta’nın baş yapay zeka bilimcisi Yann LeCun‘un X platformunda yaptığı açıklamaya göre, MobileLLM modeli daha derin yapısal özelliklerle donatılmış ve ağırlık paylaşım teknikleri sayesinde yüksek verimlilik sunuyor. Özellikle gömülü paylaşım, gruplanmış kuyruk sorgu ve bloklu ağırlık paylaşımı teknikleri modelin dikkat çeken özellikleri arasında.

Araştırma sonuçlarına göre MobileLLM sadece 350 milyon parametre ile 7 milyar parametrelik LLaMA-2 modeli ile benzer performans seviyelerine ulaşabilmekte. Bu, yapay zekanın boyutunu küçültürken performansından ödün vermediğini gösteriyor. MobileLLM mobil cihazlarda yapay zeka kullanımını daha ulaşılabilir hale getirecek önemli bir adım olarak görülüyor.

Paylaş:
Yorum Yap