Microsoft yakın zamanda düzenlediği bir etkinlikte tanıttığı yapay zeka destekli ‘Recall‘ özelliği üzerindeki güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle önemli değişiklikler yaptığını duyurdu. Recall aslen kullanıcıların cihazlarında yaptıkları işlemlerin ekran görüntülerini alarak kolay erişim sağlamak amacıyla tasarlanmıştı. Ancak bu özellik gizlilikle ilgili ciddi endişelere sebep oldu ve kullanıcılardan gelen tepkiler doğrultusunda Microsoft, özelliği varsayılan olarak kapalı hale getirme kararı aldı.

Recall Özelliği Opsiyonel Hale Getirildi

Microsoft, Recall Özelliğinde Güvenlik Endişeleri Üzerine Geri Adım Attı

Başlangıçta Recall’un 18 Haziran itibarıyla piyasaya sürülecek Copilot+ PC serisinde varsayılan olarak etkin olması bekleniyordu. Ancak yapılan güvenlik açığı tespitleri ve kullanıcıların tepkileri sonucu Microsoft bu planından vazgeçti. Kullanıcılar Recall özelliğini istedikleri takdirde etkinleştirebilecekler. Ayrıca özelliği kullanabilmek için Windows Hello aracılığıyla yüz tanıma, parmak izi veya PIN gibi kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılması gerekecek.

Microsoft, Recall Özelliğinde Güvenlik Endişeleri Üzerine Geri Adım Attı

Microsoft yöneticisi Pavan Davuluri yapılan değişikliklerle ilgili olarak, ‘Eğer kullanıcılar aktif olarak kullanmak istemezlerse özellik varsayılan olarak kapalı olacak. Recall’ı etkinleştirmek isteyenler için ise güçlü kimlik doğrulama yöntemleri şart olacak.’ dedi. Bu değişikliklerle birlikte kullanıcıların verilerinin korunması için ek güvenlik önlemleri alındı. Recall ile kaydedilen aktivitelerin görüntülenmesi için de yine kimlik doğrulaması gerekecek, bu da başkalarının verilere erişimini engelleyecek.

Microsoft‘un bu yeni yaklaşımı kullanıcıların gizlilik haklarını daha fazla önemseme yolunda atılmış bir adım olarak görülüyor. Recall özelliğinin güvenlik sorunlarının tamamen çözülüp çözülmediği ise kullanıma sunulduğunda anlaşılacak.

Paylaş:
Yorum Yap