Yapay zeka alanında çalışmalarını sürdüren Oxford Üniversitesi araştırmacıları, doktorlara ilaç tercihinde yardımcı olmayı hedefleyen “DrugGPT” isimli bir yapay zeka aracı geliştirdi. Bu yapay zeka aracının, yanlış ilaç tedavilerinin önlenmesinde önemli bir katkı sağlayacağına dair güçlü bir inanç var.

DrugGPT’nin en çarpıcı özelliği, doktorlara ilaç önerisi sunarken, neden bu ilacın seçildiğini detaylı bir şekilde açıklama yeteneğine sahip olması. Ayrıca ilacın olası yan etkilerini de belirtiyor. Bu sayede doktorlar, ilaç seçimini daha bilinçli bir şekilde yapma fırsatı buluyor.

İlaç israfının da önüne geçilmiş olacak

Oxford Üniversitesi'nden Doktorlara Yardımcı Yapay Zeka Aracı: DrugGPT

Yanlış tedavi uygulamaları, sadece hastaların hayatını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda ilaçların da israfına yol açabiliyor. DrugGPT’nin bu durumu da önleyeceğine dair bir inanç var. Oxford Üniversitesi yetkililerine göre, İngiltere’de her yıl milyonlarca yanlış ilaç reçete ediliyor ve bu durum 1.700’den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. Bu durumun maliyeti ise yaklaşık 100 milyon sterlin. DrugGPT’nin bu durumu engelleyebileceği düşünülüyor.

Bu konuda görüşlerini paylaşan Dr. Michael Mulholland, çoğu durumda doğru ilaç tedavisinin uygulandığını ancak doktorların da sonuçta insan olduğunu ve hata yapabileceğini belirtti. Bilim insanı, DrugGPT’nin sunduğu özellikler sayesinde yanlış ilaç tedavilerinin en aza indirilebileceğine inandığını ifade etti.

Paylaş:
Yorum Yap