0 0
Read Time:3 Minute, 0 Second

PHP’yi 7 veya üstü sürümlerde tanıyan arkadaşlar önceki sürüm hakkında araştırmalar yapmadıysa veya Cpanel üzerinde görmedilerse PHP 6’nın varlığı hakkında hiç bir fikirleri yoktur.

PHP 6, PHP’nin hiç çıkmayan fakat hakkında kitap çıkan bir sürümüdür. Kitabı incelemek için link bırakıyorum.

Peki PHP 6 nın kitabı çıktıda kendisi niye çıkmadı ?

2005 gibi çok erken bir yılda UTF-8/Unicode desteği olacak PHP 6’yı yapma girişimleri oldu fakat bu hiç bir zaman başarılı olmadı.
Bu sürüm sonsuza kadar geliştirilmeye devam edecek ama asla yayınlanmayan bir sürümdür.

Bu durum IPv4 ile IPv6 arasındaki IPv5’in eksik olması gibi bir durumdur.

O yıllarda PHP tarafında PHP’nin yeni sürümü 6 değilde 7 olarak yayınlanacağı belirlendi.

PHP 6’nın yayınlanmama sebepleri

  • Diğer PHP 6’nın Genel Kullanılabilirliğe asla ulaşmadığı doğru olsa da, php.net tarafından yürütülen ve şu anda tartışılan sürümle kesinlikle hiçbir şey paylaşmayan çok yaygın olarak yayınlanan ve iyi bilinen bir projeydi. PHP 6’nın ne olduğunu bilen (ve çok sayıda var) herkesin aklında bu yeni sürümün içeriği ve özellikleri hakkında güçlü bir yanlış anlama olacaktır (esasen, her şeyin Unicode ile ilgili olduğu).
  • İlk ve en önemlisi, PHP 6 zaten vardı ve tamamen farklı bir şeydi. Ondalık sistem (veya daha doğrusu sahip olduğumuz sonsuz sayı arzı), gelecekteki sürümler için çok daha fazlası ile bir sürümü atlamamızı kolaylaştırır.
  • Orijinal PHP 6 olan PHP 6, birçok PHP konferansında ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Kullanıcılara, özellikler ve davranışlar hakkında ayrıntılı açıklamalar da dahil olmak üzere, bir anlaşma olarak öğretildi (php.net geliştiricileri tarafından, ‘kötü’ kitap yazarları tarafından değil).
  • 6 sadece Internals topluluğu içinde değil, genel olarak PHP topluluğu içinde yaygın olarak biliniyordu. Bu, PHP topluluğu üyelerinin çoğu olmasa da çoğu kişinin bildiği yüksek profilli bir projeydi.
  • Web’de orijinal PHP 6 hakkında pek çok PHP 6 bilgisi var. Kitaplar sorunun en küçük kısmıdır.
  • Neden 7’ye geçtik?” Şeklindeki “önemsiz soru” nun aksine, sürüm 6’yı yeniden kullanmak, tamamen aynı ada sahip tamamen farklı özellik kümelerine sahip tamamen farklı iki sürümle ilgili bol bilgi ile insanların kafasında gerçek bir kafa karışıklığı yaratacaktır.
  • Hem açık kaynaklı projelerde hem de ticari ürünlerde sürümleri atlamak benzeri görülmemiş veya nadir değildir. MariaDB, karışıklığı önlemek için 10.0 sürümüne kadar atladı, Netscape Communicator 5.0 sürümünü doğrudan 6.0’a atladı ve Symantec sürüm 13’ü atladı. Bunların her birinin atlama için farklı nedenleri vardı, ancak ortak payda sürümlerin atlanmasıdır. pek önemli değil.
  • Sürüm 6, genellikle dinamik diller dünyasındaki başarısızlıkla ilişkilidir. PHP 6 bir başarısızlıktı; Perl 6 bir başarısızlıktı. Aslında dinamik dil dünyasının dışında da başarısızlıkla ilişkilidir – MySQL 6 da vardı ama asla piyasaya sürülmedi. Sürüm 6’nın bir başarısızlık olarak algılanması – bir batıl inanç olarak değil, gerçek dünyadaki bir gerçek olarak (‘Vista’ kelimesinin başarısızlıkla ilişkilendirilmesine benzer) – bu PHP sürümüne kötü bir şekilde yansıyacaktır
  • 6 durumu, çoğunlukla yukarıdaki bazı noktaların çürütülmesidir, ancak neden 6. sürümü atlamamamız gerektiği * konusunda güçlü bir durum sunmadan. PHP 7 ile devam edersek, en kötü senaryo, gereksiz yere atlamış olmamızdır. versiyon. Gelecekte kullanmak üzere elimizde hâlâ sonsuz sayıda ana sürüm var. Bununla birlikte, 7 yerine 6’yı seçersek – en kötü durum senaryosu, topluluğumuzdaki yaygın kafa karışıklığı ve bu sürümle ilgili olası olumsuz algıdır.

Arkadaşlar genelde çeviriler bana aittir fakat bu yazımızdaki çeviri bana ait değildir. Bu seferlik bir kaç program vasıtasıyla sizlere sunuyorum fakat dilerseniz ilgili dökümantasyona buradan ulaşabilirsiniz.

O yıllarda bir çok kullanıcı PHP 5.3 sürümünü PHP 6 olarak varsaydı. Yani 5.3 isminde değilde 6 sürümünde gelmesini bekliyorlardı. Fakat hakkında kitap yazılan, bazı tartışmalara sebep olan PHP 6 hiç bir zaman çıkmadı..

Bana sorucak olursanız 5.3-5.4 Sürümlerinde getirilen yenilikler aslında PHP 6 da olacaktı fakat sonrasında 5.3-5.4 isimlerinde geldiği için biz hiç bir zaman PHP 6 yı göremedik.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere 🙂

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir