Türkiye’nin popüler ikinci el ilan platformlarından biri olan sahibinden.com, son zamanlarda ilginç bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Platform, ‘Sahibinden Fiyat Geçmişi‘ isimli bir Google Chrome eklentisi nedeniyle kullanıcılarının erişimini engellemeye başladı. Bu eklenti, ilanların geçmişteki fiyatlarını gösteriyor ve ‘gecmisi.com.tr’ ekibi tarafından geliştirilmiş. Ancak sahibinden.com, bu eklentinin kullanım koşullarını ihlal ettiğini belirterek kullanıcıların erişimini kısıtladı.

Eklenti, Google Chrome dışında Opera, Firefox, Edge ve Brave gibi diğer popüler tarayıcılarda da kullanılabilir durumda. Kullanıcılar, herhangi bir ilana girdiklerinde ekranın sağ tarafında fiyat geçmişini görebiliyorlar. Sahibinden.com’da zaten favorilere eklenen ilanların fiyat geçmişleri görülebiliyor; ancak bu eklenti, kullanıcıların ilanların tüm zamanlar için fiyat değişimlerini sorgulayabilmesine olanak tanıyor.

sahibinden.com’dan Eklentiye İlişkin Resmi Açıklama

Sahibinden.com, Fiyat Geçmişi Eklentisi Nedeniyle Kullanıcıları Engelliyor

sahibinden.com tarafından yapılan açıklamada, ‘Olağan dışı erişim tespit ettik… Tarayıcınızda kullandığınız eklenti ile ilan fiyat geçmişini sahibinden.com’un Kullanım Koşulları’na uygun olmayan şekilde görüntülediğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle sahibinden.com’a girişiniz geçici olarak engellenmiştir. Tarayıcınızdan eklentileri sildiğiniz takdirde kısa bir süre sonra siteye tekrar giriş yapabilirsiniz.’ denildi.

Bu durum kullanıcılar ve eklenti geliştiricileri arasında nasıl bir etkileşim yaratacak merak konusu. Şu ana kadar Sahibinden Fiyat Geçmişi eklentisinin geliştiricisi tarafından bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. İlerleyen günlerde bu olayın nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.

Paylaş:
Yorum Yap