Samsung, kökleri 1938 yılına dayanan ve başlangıçta sadece gıda ürünleri satan küçük bir ticaret şirketi olarak kurulan, bugün ise elektronik, inşaat, biyoteknoloji ve daha pek çok alanda dünya çapında faaliyet gösteren dev bir konglomerat. Lee Byung-chul tarafından Kore’de kurulan Samsung ilk yıllarında erişte, şeker ve yün gibi basit ürünlerle ticaret yaparak başladı. 1950’lerde sigorta, menkul kıymetler ve perakende gibi yeni sektörlere adım atan şirket, 1960’ların sonunda elektronik sektörüne girerek büyük bir dönüşüm yaşadı. İlk siyah beyaz televizyonunu 1970’te üreten Samsung, teknoloji alanında sürekli kendini geliştirerek 1983’te ilk bilgisayarını piyasaya sürdü.

Samsung’un Teknolojideki Yükselişi

Samsung'un Etkileyici Dönüşümü: Eriştelerden Teknoloji Devine

1990’lara gelindiğinde ise Samsung, uluslararası pazarda kendini ispatlamış bir marka haline gelmişti. Samsung, elektronik ürünlerin yanı sıra çip ve LCD panel üretimi gibi ara ürünlerde de faaliyet göstermekte ve bu ürünler Apple gibi diğer büyük teknoloji şirketleri tarafından da kullanılmaktadır. Ayrıca 2006’dan bu yana dünyanın en büyük televizyon üreticileri arasında yer almaktadır.

Samsung’un Çeşitli Sektörlerdeki Faaliyetleri

Samsung'un Etkileyici Dönüşümü: Eriştelerden Teknoloji Devine

Samsung’un faaliyetleri sadece elektronikle sınırlı değil. Biyolojik ilaçlar, biyoanalitik testler gibi sağlık sektöründe de önemli adımlar atan Samsung, Asya’nın en büyük hastanesi ve kanser araştırma merkezine sahip. Mühendislik alanında ise Samsung Engineering ile petrol rafinerisi, gaz tesisleri gibi büyük projeleri hayata geçiriyor. Samsung Heavy Industries ise gemi inşaatı ve ağır sanayi alanlarında faaliyet gösteriyor. Ünlü yapılar olan Burj Khalifa ve Petronas Kuleleri gibi projeler de Samsung’un mühendislik kolları tarafından inşa edilmiştir.

Finans, Sigorta ve Savunma Sanayinde de Varlar!

Samsung'un Etkileyici Dönüşümü: Eriştelerden Teknoloji Devine

Savunma sanayii, finans ve sigortacılık gibi alanlarda da etkin olan Samsung, bu çeşitlilikle sadece bir teknoloji şirketi olmanın ötesinde global bir güç merkezi olarak öne çıkıyor. Erişte üretiminden başlayarak global bir teknoloji ve sanayi liderine dönüşen Samsung sürekli yenilik ve çeşitlendirme stratejileri ile dünya çapında etkisini artırmaya devam ediyor. Böylece Samsung, küçük bir ticaret şirketinden çıkarak adeta bir imparatorluk kurmuş durumda.

Kaynak:  Samsung

Paylaş:
Yorum Yap