4 0
Read Time:3 Minute, 50 Second

Merhabalar arkadaşlar bugün çok merak edilen ve insanlarda soru işaretleri bırakan konuya değineceğim. Öncelikle klasik tanımını yapalım;

Sanal POS sistemi; online alışveriş yoluyla ürün ya da hizmet sunan E-Ticaret sitelerinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilmek için kullanılır. Klasik kredi kartlarının okutulduğu POS (Point of Sale) cihazlarının sanal versiyonu olarak ifade edilebilir ve VPOS (Virtual Point Of Sale) olarak da bilinir.

Peki güzel de kardeşim ödeme alırken nasıl olacak bu meret ödemelerden kesim yapıyor mu yıllık ücret alıyor mu hiç demiyorsun diyenler için de şöyle bir başlık açalım.

Sanal Pos ücreti ve komisyon oranları

Maalesef pazardan aldığınız her ürün gibi bu sanal pos içinde sizden yılık ücret talep eden firmalar da var firma övmesi yapmayacağım bir çok sanal pos firması ile çalıştım e-ticaret siteleri yaptığım için kullandıklarımı aşağıda belirtirim zaten örnek bir ödeme hesabı yapalım gelinde hep yazı mı yazacağım birazda matematik yapahhh 🙂 .

Her sanal pos ize özel komisyon oranları belirler size teklif sunar kabul ederseniz başlarsınız.

A firması sanal pos sitesine girdiğiniz de aşağıda komisyon oranlarını şu şekilde belirtmiştir;

bu bizim güncel işlem ücreti satış oranına göre değişiklik gösterir komisyon oranları

Biz yurt içi ödemeler için kaba hesap yapalım şimdi sattığınız ürün 100 TL lik bir ürün kdv falan katmayacağım düz hesap çıksın diye uğraşıyorum kardeşim 🙂 .

100 ₺ ürün için hesap > %4,99 + 0,49 TL = 5,48 TL komisyon oranı alacak yani bize kalan 100 TL üründe 94,52 TL dir.

Dediğimi gibi bu en yüksek olan komisyon oranıdır. Ve üstelik vergi levhası konusuna gelmedik de bu site vergi levhası olmadan online e-ticaretiniz için sanal pos veriyor size komisyon da ondan yüksek.

Vergi Levhası Gerekli midir?

Bizim devlet-i aliyye miz bu konuda çok acımasız davranır haksız kazanç haksızdır kardeşim sen satış yapıyorsan vergini vereceksin der haklıda! .

Çoğu sanal pos firması vergi levhası olmadan size sanal pos vermez çünkü firmada kendisini güvence altına almak ister örneğin “ben sana bu sanal posu vereceğim de sen ne satacaksın? Belki dolandırıcısın insanları dolandırıp ürünleri yollamadan gideceksin” der ve haklı bir yol izler.

Bazı firmalarda hem vergi levhasını alır hem de parayı sizin hesaba geçirmez 7 gün 15 gün veya 30 gün blokeli tutar bunun sebebi ise müşteri sitenizde ürün iadesi yaparsa parayı direk iade edebilmek içindir aslında çok mantıklı bir sistem bu para yoksa sanal pos firmasında nasıl geri iade yapacaksın müşteri memnuniyeti çok önemli ☺.

Vergi Levhasız olmaz mı ?

Vergi Levhasız da sanal pos talep edebilir siniz ama çok önermem yukarıdaki hesap vergi levhası gerek duymayan bir sanal pos firmasının komisyon oranlarıydı. Yukarıda komisyon oranları başlığı altında da yazdığım gibi her sanal pos firmasının sizin cironuza göre komisyon oranı teklifi vardır.

Ayrıca vergi levhasız satışlarda pek yasal değil devlete ne diyeceksin şunu diyeyim her firma vergisini vermek zorundadır eğer satış yapabiliyorsa şu seçenekte var ben yeni başlıyorum denemek istiyorum önümü görmeden firma kurmak istemiyorum diyorsan da vergi levhasız sanal pos deneyebilirsin ama önerim bir kaç ay olsun fazla olmasın yakalanırsanız ağır cezaları var.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Her firmanın kendine özel bir başvuru kriterleri vardır ama belgeler değişmez standarttır şirketiniz var veya şahış şirketiniz var firmaya gerekli belgeler nelerdir diye aşağıda size cevaplayalım.

Şirketler için:

 1. Ticaret Sicil Gazetesi
 2. Vergi Levhası
 3. Ortakların Kimlik Görüntüleri
 4. İmza Sirküleri
 5. Banka Hesap Bilgisini Teyit Eden Evrak

Şahıs işletmeleri için:

 1. Vergi Levhası
 2. Kimlik Görüntüsü
 3. İmza Beyannamesi
 4. Banka Hesap Bilgisini Teyit Eden Evrak

Bu belgeleri sağladığınız da artık onaylanırsa hangi yazılımı kullanıyorsanız ona göre hazır eklenti veya api leri vardır kullanırsınız yazılımlarınızda ve online ödeme almaya başlarsınız ☺ .

Peki Sanal Pos için Web Sitem Uygun mu?

Evet asıl soru bence bu web sitenizde şu kriterleri lütfen sağlayın e-ticaret sitesi olun veya program yazılım satın illaki şu koşulları sağlamanız gerekmektedir.

 1. Web sitenize SSL anahtarı alın ve kurun.
 2. Ürünler kesinlikle sitede olsun ve fiyat stok durumları kontrolü olsun.
 3. Sitenizde kesinlikle şu sayfalara yer verin nedir onlar?
  1. Kullanım Şartları sayfası
  2. Teslimat Koşulları sayfası
  3. Mesafeli Satış Sözleşmesi sayfası
  4. Hakkımızda sayfası
  5. İletişim sayfası

Yukarıda belirtmiş olduğum maddeler kesinlikle olsun arkadaşlar çünkü bir ticaret yapıyorsunuz müşterileriniz haklarını bilmeli ve sizin de haklarınızı bilmeli.

Ürünlerinizi siteye eklemeden başvuru yapmayınız! Çünkü hiç bir firma ürünü olmayan siteye sanal pos vermez. Empati kurun senin sanal pos firman var ve ürünsüz satışı belli olmayacak siteye mağaza açar mısın?

Ben hangi firmaları kullanıyorum?

Vergi levhası olan firmalar için kesinlikle paytr firmasından şaşmadım şimdi de vergi levhasız sanal pos hizmeti vermeye başlamışlar geç fark ettim.

Vergi levhasız olan kişiler içinde Shopier firmasını kullanıyorum kimse kusura bakmasın komisyon oranları çok yüksek ☺. Müşterilere zamanla vergi levhanızı almanız lazım diyerek sıkıştırıyorum.

Arkadaşlar baya yoruldum yazının devamı olacak konu başlığı da entegrasyon olacak muhtemelen ☺ .

Şimdilik yazımı bitiriyorum merak ettiğiniz sorular olursa yorumlarda yazabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Kürşad Aydın

Genç bilgi deneyimi olan Front-End Seven bir kardeşiniz.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir