Tesla, insansı robot teknolojisi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor ve bu alanda önemli bir adım daha attı. Şirketin ‘Optimus‘ adını verdiği robot fabrika ortamında basit görevleri başarıyla yerine getirebilir hale geldi. Elon Musk‘ın da belirttiği üzere robot şimdi tamamen otonom olarak batarya hücrelerini dizme işlemini gerçekleştirebiliyor. Bu, Tesla’nın yapay zeka ve robotik teknolojilerindeki ilerlemesini gözler önüne seriyor.

Optimus’un Fabrika İçindeki Performansı

Yeni yayımlanan videoda Optimus’un fabrikada nasıl hareket ettiğini ve görevleri nasıl yerine getirdiğini görebiliyoruz. Robot uçtan uca sinir ağlarını kullanarak ve 2 boyutlu kameralar, dokunma ve kuvvet sensörleriyle donatılmış bir şekilde gerçek zamanlı olarak çalışabiliyor. Bu sensörler sayesinde çevresini algılayabilen Optimus, daha az insan müdahalesiyle ve uzun süreli yürüyüşler yapabilme kapasitesine sahip.

Gelecek Planları ve Geliştirmeler

Elon Musk, bu yılın sonuna kadar robotun eline insan eline daha çok benzeyen yeni bir el eklemeyi planladıklarını da açıkladı. Bu gelişme Optimus’un daha karmaşık görevleri yerine getirebilmesine olanak tanıyacak.

Optimus’un geniş çaplı kullanımı henüz netleşmese de Musk 2025 yılında piyasaya sürülebileceğini öngörüyor. Robotun evlerden fabrikalara kadar geniş bir kullanım alanı bulması hedefleniyor. Ancak Musk’ın önceki tahminlerinin sıklıkla gerçekleşmediği göz önünde bulundurulduğunda kesin bir çıkış tarihi için daha fazla veri ve test sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Paylaş:
Yorum Yap