Tesla‘nın otonom sürüş teknolojisi yüksek teknolojik yetenekleriyle tanınmasına rağmen son zamanlarda artan güvenlik endişeleriyle gündeme gelmekte. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre bu teknoloji birçok trafik kazasıyla doğrudan ilişkilendiriliyor ve hatta bazıları ölümcül sonuçlanmış durumda.

NHTSA’nın Tesla Kazaları Üzerine Araştırması

Tesla'nın Otonom Sürüş Teknolojisi ve Sebep Olduğu Kazalar

NHTSA’nın araştırmasına göre Ocak 2018’den Ağustos 2023’e kadar Tesla’nın otopilot ve Tam Kendiliğinden Sürüş (FSD) sistemi kullanılarak gerçekleşen yaklaşık 1000 kaza incelendi. Bu kazaların 211’i özellikle ciddi olarak kaydedildi. Bu kazalardan 14’ü ölümle sonuçlanırken 49 kişi ağır yaralandı.

Sorun sadece sayılarla sınırlı değil. NHTSA’ya göre kazaların 78’inde sürücülerin tehlikeyi fark etmeleri ve tepki vermeleri için yeterli zamanı olmasına rağmen gerekli manevraları yapamadıkları gözlemlendi. Bu teknolojinin sürücü dikkatini yeterince teşvik etmediği endişelerini artırıyor. Ayrıca ‘otopilot‘ teriminin yanıltıcı olduğu ve sürücülerin sistemin tam otomatik olduğunu varsaymalarına neden olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın Güvenlik Açıklamaları ve Eleştirilere Yanıtları

Tesla ise kullanıcılarına sürekli olarak direksiyon başında dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattığını iddia ederek NHTSA’nın eleştirilerine karşı çıkıyor. Ancak bu açıklamalar yaşanan kazaların ve ortaya çıkan raporların gölgesinde sorgulanıyor. Teknolojinin potansiyel tehlikeleri ve sürücü güvenliği konularında daha fazla şeffaflık ve düzenlemeye acil ihtiyaç duyulduğu açıkça ortada.

Paylaş:
Yorum Yap