Türkiye genelinde kripto para birimleri ve alım-satım platformları, ne yazık ki dolandırıcılık vakalarıyla gündemde kalmaya devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın resmi hesabından yaptığı açıklamaya göre, Ankara merkezli 21 ilde ‘Smart Trade Coin‘ adlı kripto varlık alım/satım platformuna yönelik ‘SİBERGÖZ-42’ adı verilen geniş çaplı bir operasyon düzenlendi. Operasyon, dolandırıcılık faaliyetlerine son vermek amacıyla yapıldı ve sonucunda önemli miktarda mal varlığına el konuldu.

Geniş Çaplı Operasyon ve Gözaltına Alınan Şüpheliler

Operasyonlarda 127 şüpheli gözaltına alındı ve bu kişilerin 1 milyar dolarlık haksız kazanç elde ettiği belirlendi. Suç örgütü yüksek kazanç vaadiyle kullanıcıları cezbetmiş ve nitelikli dolandırıcılık suçunu işlemiş. Ayrıca bu platform üzerinde otomatik al-sat işlemleri yapan bir bot uygulaması satılarak, mevcut kullanıcılara yeni kullanıcılar getirme vaadiyle bir ‘saadet zinciri’ oluşturulmuş.

Uluslararası Faaliyetler ve El Konulan Mal Varlıkları

Yakalananlar arasında uluslararası dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan kişiler de var. El konulan mal varlıkları arasında 177 adet taşınmaz, 61 taşınır mal ve çok sayıda dijital materyal bulunuyor. Ayrıca 1 adet ruhsatsız tabanca ve 1 adet kuru sıkı tabanca da ele geçirildi. Bu operasyon kripto para piyasasındaki güvenlik zafiyetlerine dikkat çekerken, yetkililer bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı tetikte olmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Paylaş:
Yorum Yap