Yapay zekâ teknolojilerinin hayatımıza getirdiği pek çok olumlu gelişmenin yanı sıra bu teknolojinin kötü amaçlarla kullanılması da ne yazık ki artmaktadır. En son olarak ABD’nin Wisconsin eyaletinde yaşanan bir olay bu durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Bir yazılım mühendisi olan Steven Anderegg, yapay zeka teknolojilerini kullanarak binlerce uygunsuz çocuk istismarı görseli üretmek ve bunları dağıtmak suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Anderegg, uzun yıllardır yazılım mühendisliği yapmakta olan ve teknoloji alanında oldukça bilgili bir kişi olarak biliniyor. Mahkeme belgelerine göre 42 yaşındaki bu şahıs Instagram üzerinden bir çocuğa yapay zeka ile oluşturulmuş çıplak görseller göndermiş. Bu eylemlerinin ardından Ekim 2023’te kolluk kuvvetlerinin dikkatini çektiği ve soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Görseller Instagram ve Telegram Üzerinden Paylaşılmış

Yapay Zeka ile Çocuk İstismarı Görselleri Üreten Mühendis Tutuklandı

Soruşturma sürecinde Anderegg’in Instagram ve Telegram platformları üzerinden BDSM temalı ve yapay zeka ile oluşturulmuş çocuk görsellerini paylaştığı ortaya çıktı. Ayrıca diğer kullanıcılara bu tür görsellere daha fazla ulaşabileceklerini belirten mesajlar gönderdiği de iddia ediliyor.

Stable Diffusion Kullanılarak 13 Bin Görsel Üretilmiş

Yapay Zeka ile Çocuk İstismarı Görselleri Üreten Mühendis Tutuklandı

Yapılan operasyon neticesinde Anderegg’in bilgisayarında yaklaşık 13 bin adet yapay zeka ile oluşturulmuş çıplak veya yarı çıplak çocuk görseline ulaşıldı. Bu görsellerin üretimi için Stability AI’ın Stable Diffusion adlı popüler aracını kullandığı ve son derece açık komutlar verdiği belirlendi. Anderegg’in ayrıca yetişkin görsellerinin üretilmesini engellemek için olumsuz yönlendirmeler yaptığı ve Stable Diffusion’a özgü bazı eklentileri kullandığı tespit edildi.

Bu olay yapay zekânın kötü amaçlarla kullanılmasının ne denli ciddi sonuçlar doğurabileceğini ve güvenlik önlemlerinin artırılması gerekliliğini bir kez daha gündeme getiriyor. Anderegg suçlu bulunursa 70 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir ve hatta bu süre ömür boyuna kadar uzayabilir. Stability AI gibi firmaların kullanılan modeller üzerinde daha sıkı kontrol ve güvenlik önlemleri uygulaması büyük önem taşımaktadır.

Paylaş:
Yorum Yap