Geçtiğimiz hafta Apple yeni M4 çipli ve OLED ekranlı iPad Pro modelini tanıttı. Bu tanıtımın ardından piyasaya sürülen reklamda plak çalarlardan piyanolara, oyunlardan heykellere kadar birçok ürünün bir pres makinesi tarafından ezildiği gösterildi. Reklamın amacı iPad Pro’nun hem ince yapısını hem de çok yönlülüğünü vurgulamaktı. Ancak bu görsel birçok kişi tarafından kültürel değerlere zarar verme ve yaratıcılığı küçümseme olarak algılandı. Kısa süre içinde küresel çapta büyük bir tepki toplayan bu reklama karşı Apple özür dilemek zorunda kaldı ve reklamın televizyonlardaki yayını durdurulduğunu açıkladı.

Samsung’un Trollediği Video

Samsung ise bu durumu kendi lehine çevirmekte gecikmedi. Güney Koreli teknoloji devi, Apple’ın bu hatasını eleştirel bir reklamla gözler önüne serdi. Samsung’un yeni reklamında ezilmiş bir gitarın yanına yaklaşan bir kişi görülüyor. Bu kişi gitarı eline alarak şarkı çalmaya başlar ve şarkı sözlerini Samsung Tab S9 ekranından takip eder. Reklamın sonunda ise ‘Yaratıcılık ezilemez’ ifadesiyle Apple’a gönderme yapılıyor. Şirket, yaratıcılığı asla ezmediklerini vurgulayan bir mesaj ile bu videoyu paylaştı.

Samsung’un bu reklamı, Apple’ın yaratıcılığa zarar verdiği yönündeki eleştirilere bir mizahi yaklaşım getiriyor. Ancak bazı izleyiciler Samsung’un bu tarz bir videoyla aslında pek de yaratıcı olmadığını belirtiyor. Yapay zekâ özelliklerine sahip ‘Galaxy AI’ın da videonun sonunda belirtilmesi, yaratıcılık mesajıyla biraz çelişiyor olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında Samsung’un bu eğlenceli reklamla rakibini hedef aldığı söylenebilir.

Apple’ın Özür Dilemek Zorunda Kaldığı iPad Pro Reklamı

Paylaş:
Yorum Yap